Revize
Elektro-Elektroinstalace
Revizní technik

Elektro revize dvojlinky a koaxu

Porovnání elektro dvojlinky a koaxu

V některých signálových kabelech se stínění může chovat jako zpětný vodič pro signály vedoucí zpět ke zdroji. V kabelech s více jádry mají signálové vodiče i vodič na zpětnou smyčku -signálovou zem, stínění tedy nemusí vést signálový proud, čímž není zpětný signálový proud vystaven rušení: Zem stínění a signálů jsou galvanicky oddělené. Navíc stínění může být uzemněno pouze na straně zdroje, nepropojené s druhou stranou, a tak nevede ideálně vůbec žádný elektrický proud, což opět pomáhá eliminovat případná rušení.

Signálový kabel - Elektroinstalace

Indukčně vznikajícímu šumu v okruhu vyvážené zátěže se zabrání obtočením dvou elektrických vodičů do krouceného páru. Vrstva kovového stínění přes kroucenou dvojlinku poskytuje lepší potlačení šumu. Koaxiální kabel je používán pro vyšší frekvence zajišťující regulování impedance, vnější trubicový svod je také efektně využíván ke snížení elektrického šumu v obvodu.

Použití

Použití stíněných kabelů v bezpečnostních systémech chrání před silovými a radiovými frekvencemi a pomáhá tak snižovat počet falešných poplachů. Mikrofon nebo „signálový“ kabel se používá v konfiguraci PA (veřejných adres). V nahrávacích studiích se stíněná kroucená dvojlinka zakončuje XLR konektory. Kroucená dvojlinka pak nese signál ve vyvážené zvukové konfiguraci. Kabel vedoucí od jeviště k mixážnímu pultu bývá obvykle více žilový a nese několik párů vodičů.

elektro revize dvojlinky a koaxu - Revize elektro, elektroinstalace - Roman Novotný | mapa webu

RSS

HTML: Aktuální čas